Rehabilitációs Pilates
A pilates módszer egyénre szabottan variálja a gyakorlatok intenzitását a teherkar változtatásával (a végtagok segítségével), illetve az ellenállás növelésével (pilates eszközök segítségével.) Mindezt a helyes légzéstechnikával és a szellemi-testi koncentrációval összekapcsolva kapjuk meg a pilates lényegét.
Feltalálója – Joe Pilates – abban hitt, hogy megfelelő koncentrációval pontos, precíz mozdulatokra vagyunk képesek, a tudatos légzés technikával és folyamatos mozgásdinamikával a rossz mozgásmintákat meg tudjuk változtatni, és így a hétköznapi funkcionális mozgások helyes kivitelezése is könnyebben megy.
A pilates alapelvei:
- Légzés: A légzés ciklusaira való koncentrálás az egyik lényeges eleme, ami az egyik legbonyolultabb feladat a kezdők számára, mivel a légzést a gyakorlatokkal össze kell hangolni.
- Koncentráció: Minden mozdulatnál fontos a koncentráció, hogy a helyes testtartásra és az izmok tudatos működtetésére figyelni tudjunk.
- Kontrol: kulcsfontosságú a mozdulatok kontrolálása minden gyakorlatnál.
- Központ-aktiválás: A pilatesben a pelvico-lumbális (medence-ágyéki gerinc) központ mindennek az alapja, így ezek a gyakorlatok a törzsstabilizációt erősítik.
- Precizitás: A precíz gyakorlat kivitelezés a pilates módszer hosszú távú célja. A technikák alapos begyakorlása szükséges a precíz kivitelezéshez, amely eredményeképp fejlődik a testtudatunk.
- Folytonosság: A gyakorlatokat egyenletesen, folytonos mozgássorozatokban végezzük.
- Tudatos izoláció: A pilates gyakorlatok alapos elsajátítása lehetővé teszi, hogy magunk is felismerjük a helytelen mozgásmintákat, elkülönítsük, lokalizáljuk és kijavítsuk azokat, azáltal, hogy fejlődik a testtudatunk.
- Rutin/gyakorlás: Minél többet gyakoroljuk a mozdulatokat, annál hatékonyabban és ügyesebben végezzük azokat.
A rehabilitációs pilates elve szerint a sérülések, panaszok a testben lévő izomegyensúly felbomlása miatt, a megszokott, berögzült mozgásminták következtében alakulnak ki. Ha valamelyik testtájunk nem működik megfelelően – gyenge vagy fájdalmas – akkor valahol a testben máshol túl kompenzáció, illetve túlterhelés alakul ki, egy bizonyos funkcionális mozgás elvégzése érdekében. Ezért nagyon fontos, hogy kijavítsuk a rossz tartást, problémát és újra tanítsuk a testnek, izomnak a helyes mozgásmintát így megelőzve a panasz kiújulását a rehabilitációs pilates gyakorlatainak segítségével.
Milyen problémák esetén javasolt a rehabilitációs pilates alkalmazása?
- Izomegyensúlytalanságból fakadó problémák
- Nyaki és hát gerinc problémák
- Derék problémák
- Medence problémák
- Mozgástartomány beszűkülések
- Csökkent mobilitás
- Szülés utáni hasizom gyengülés
- Motoros kontrol problémák
- Sportsérülések megelőzése
- Sportspecifikus mozgásokból fakadó izomegyensúlytalanságok, túlterhelések
Mikor nem javasolt a rehabilitációs pilates használata?
- Akut gyulladásos folyamatok
- Súlyos fokú osteoporosis
- Akut csigolyaproblémák
- Láz
- Fertőző betegségek
Kényelmes sportruházatot.